Artykuły sanitarne

Budowlane artykuły sanitarne to szeroka gama wyrobów instalacyjnych, bez których nie moglibyśmy cieszyć się komfortem czystej, bieżącej wody oraz higienicznego usuwania nieczystości. Z grubsza artykuły sanitarne podzielić można na dwie grupy: elementy tworzące instalację wodno-kanalizacyjną, której zazwyczaj nie widzimy lub przynajmniej staramy się ukryć, oraz armaturę, umożliwiającą korzystanie z tejże instalacji. Pierwsza grupa wyrobów to najczęściej elementy podlegające ścisłej normalizacji, przynajmniej w zakresie stosowanych systemów. Druga grupa to najczęściej wyroby nie tylko użytkowe, ale również podlegające regułom estetyki wnętrz, zmieniające się wraz z modą oraz potrzebami użytkowników domu czy mieszkania.

 

Lustro prostokątne  szlifowane

Lustro prostokątne szlifowane

Artykuły sanitarne przeznaczone do tworzenia instalacji dzielą się na wodne i kanalizacyjne, chociaż z reguły projektowane i wykonywane są przez tych samych specjalistów. Zarówno traktowanie ich łącznie, jak i rozdzielnie mają swoje uzasadnienie. Można traktować je jako części tej samej instalacji z racji tego, że woda dostarczana do mieszkania poprzez instalację wodną musi zostać odprowadzona przez instalację kanalizacyjną. Odmienność wynika natomiast z faktu, że instalacja wodna jest ciśnieniowa, natomiast kanalizacyjna – grawitacyjna, z czego wynikają odmienne szeregi wymiarów poprzecznych stosowanych przewodów hydraulicznych.

 

Półpostument Madison do umywalki

Półpostument Madison do umywalki

Najdalej idącej normalizacji podlegają artykuły sanitarne z grupy kanalizacyjnych – dominującym materiałem jest twardy PCV, natomiast szereg wymiarowy w zastosowaniach mieszkaniowych zawiera tylko 4 średnice przewodu. Montaż instalacji odpływowych jest stosunkowo łatwy, dlatego też często można wykonać je samodzielnie. Ze względu na niskie ceny materiałów ewentualne błędy można naprawić niewielkim kosztem. Zdecydowanie trudniejszą sprawą jest dobór i wykonanie instalacji wodnej. Tutaj bowiem mamy do wyboru kilka systemów różniących się rodzajem stosowanych materiałów oraz technologią montażu. Tradycyjny system budowany ze stalowych rur ocynkowanych jest w mieszkaniach stosowany coraz rzadziej ze względu na pracochłonną i wymagającą wysokich kwalifikacji oraz drogich narzędzi technologię montażu. Wciąż jednak dominuje w tzw. starym budownictwie. Inne systemy instalacji wodnych to instalacje miedziane oraz PCV, w tym klejone, zgrzewane lub zaciskowe. Decyzję o zastosowaniu konkretnego systemu podjąć można np. pod kątem ceny, dostępności specjalisty lub własnych zdolności do majsterkowania.

 

Dla estetycznego odbioru łazienki, ubikacji czy kuchni najważniejsze znaczenie mają jednak te artykuły sanitarne, które stanowią nie tylko fragment instalacji, ale również część wystroju wnętrza, czyli armatura. Są to krany, baterie umywalkowe i zlewowe, wanny, brodziki, zlewozmywaki, umywalki, sedesy, bidety, spłuczki. Wystarczy wizyta w przeciętnym sklepie z artykułami sanitarnymi lub przejrzenie katalogu jednego producenta, aby stwierdzić, że oferta w tym zakresie jest niezwykle szeroka i może zaspokoić potrzeby i gusta najbardziej wymagających właścicieli i mieszkańców domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>