Kocioł olejowy – kiedy to się opłaca?

Jedną z najważniejszych kwestii jakie trzeba uwzględnić przy projektowaniu domu jest wybór sposobu ogrzewania. W tym zakresie do wyboru jest kilka opcji. Wśród nich znajduje się równie i ogrzewanie olejowe – nie cieszy się ono co prawda tak dużą popularnością jak ogrzewanie gazowe czy paliwami stałymi, a to z uwagi na wysokie koszty. Nie oznacza to jednak wcale, że jest pozbawione zalet. W niektórych sytuacjach sprawdza się naprawdę znakomicie, co jak najbardziej warto mieć na uwadze. Jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć o ogrzewaniu olejowym – zajrzyj tu, a się dowiesz wszystkiego.
Kocioł olejowy – korzyści
Na początek warto zaznaczyć, iż kotły olejowe stanowią bardzo interesującą alternatywę dla przede wszystkim dla kotłów gazowych. Ogrzewanie gazowe wzbudza obecnie największe zainteresowanie z uwagi na korzystne koszty eksploatacyjne. Gaz ziemny jest paliwem stosunkowo tanim, co czyni takie właśnie ogrzewanie niezmiernie atrakcyjnym. Jednakże nie zawsze istnieje możliwość zainstalowania kotła gazowego – wówczas trzeba zastanowić się nad paroma alternatywnymi rozwiązaniami. Ogrzewanie olejowe jest jedną z nich, aczkolwiek nie w każdych okolicznościach się kalkuluje. Swego czasu ceny oleju opałowego były bardo korzystne, dlatego też urządzenia grzewcze nim zasilane cieszyły się niezmiernie dużą popularnością. Odkąd jednak mocno poszły w górę zainteresowanie ogrzewaniem olejowym znacznie spadło.
Niemniej jednak kocioł olejowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które cenią sobie rozwiązania długoterminowe – w tym akurat przypadku można mieć pewność, że nie będzie trzeba co rok modernizować instalacji grzewczej. Poza tym ogrzewanie olejowe jest często wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym. Niezwykle ważne jest to, aby dom posiadał naprawdę solidną izolację termiczną – w przeciwnym wypadku wydatki związane z ogrzewaniem urosną wręcz do rzędu astronomicznych. Ogrzewanie olejowe nierzadko brane jest pod uwagę przez osoby preferujące proekologiczne rozwiązania – ilość szkodliwych substancji powstających w procesie spalania i trafiających do otoczenia jest w tym przypadku naprawdę bardzo znikoma. Olej opałowy jest zużywany w stu procentach. Jeżeli chcesz uzyskać na ten temat więcej informacji – zajrzyj tu.
Inne zalety
Zaletą kotłów olejowych są stosunkowo niskie koszty instalacyjne. Nie muszą być tu bowiem spełnione tak rygorystyczne warunki jak ma to miejsce chociażby w przypadku kotłów gazowych. Na kocioł olejowy należy wygospodarować odrębne pomieszczenie. Co się natomiast tyczy przechowywania paliwa, to nie ma konieczności umieszczania zbiorników na olej w domu. Z powodzeniem można je zamontować na zewnątrz, aczkolwiek w takim układzie należy uważać na to, by nie były one wystawione na bezpośrednie oddziaływanie temperatur poniżej zera stopnia Celsjusza. Jeśli z oleju zacznie się wytrącać parafina, jego walory użytkowe drastycznie stracą na wartości. Kolejnym atutem kotłów olejowych jest to, że paliwo potrzebne do ich zasilania jest powszechnie dostępne, nie ma zatem najmniejszego problemu z uzupełnianiem zapasów. Generalnie rzecz biorąc, opisywane tutaj urządzenia grzewcze mogą być zasilane również i innymi rodzajami olejów – nie tylko olejem opałowym.
Trzeba dokładnie sprawdzić informacje producentów na ten temat, a także dowiedzieć się o to w jakich dokładnie warunkach powinno być przechowywane paliwo. Piece olejowe są wysoko cenione przez użytkowników za to, że ich awaryjność jest niska, co gwarantuje wieloletnie użytkowanie bez zbędnych „atrakcji”. Odnosi się to przede wszystkim do modeli wykonanych z żeliwa będącego bardzo trwałym materiałem, odpornym na korozję. Poza tym piece olejowe są proste w obsłudze, co też przekłada się na wygodę ich użytkowania. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwracać uwagę m. in. na jego sprawność, moc nominalną, funkcjonalność, opcje ułatwiające eksploatację itd. W określonych sytuacjach postawienie na ogrzewanie olejowe może się okazać bardzo dobrym pomysłem, trzeba tylko przeanalizować wszelakie za i przeciw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>