Nowoczesne kotły na paliwa stałe

kotły

Od pewnego już czasu wzrasta zainteresowanie kotłami centralnego ogrzewania na paliwa stałe (np. węgiel czy koks). Wynika to z tego, iż ogrzewanie olejowe lub elektryczne jest bardzo drogie (wysoki koszt zakupu energii elektrycznej bądź oleju opałowego), a z gazowego nie każdy może skorzystać. Tymczasem urządzenia przystosowane do palenia stałymi paliwami są stosunkowo niedrogie i niewątpliwie dużo tańsze w eksploatacji aniżeli wymienione wcześniej warianty. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat – zobacz tutaj, a znajdziesz sporo przydatnych informacji.

kotły

O czym pamiętać?
Trzeba zawsze pamiętać o tym, że komfort cieplny będziemy mieć zapewniony wówczas, jeżeli prawidłowo dobierzemy urządzenia grzewcze. W przeciwnym wypadku kotły nie będą na tyle efektywne, na ile tego od nich oczekujemy, co z kolei przełoży się na to, że ich eksploatacja będzie nas więcej kosztować – a tego przecież chcemy uniknąć. W przypadku kotłów na paliwa stałe ma to szczególne znaczenie, albowiem można je uznać za dość specyficzny rodzaj kotłów – m. in. ze względu na to, że umożliwiają spalanie różnych paliw. Stąd też nie bez powodu właściciele jednorodzinnych posesji tak często decydują się na ich zakup. Ogrzewanie domu w ten sposób wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Potrzebne jest w tym przypadku pomieszczenie, gdzie będzie można zamontować kocioł i jednocześnie gromadzić opał.
Nie są to w żadnym wypadku urządzenia przystosowane do zainstalowanie w pomieszczeniach mieszkalnych. Zazwyczaj zatem trafiają do piwnicy, gdzie na ten cel wygospodarowane zostaje odpowiednie miejsce (to też zależy od tego jak duża jest piwnica). Opał można gromadzić w innym pomieszczeniu, ale oczywiście przy kotle zawsze musi znajdować się pewna jego ilość, by w razie potrzeby można było dorzucić porcję paliwa. Spalanie drewna, węgla etc. oznacza konieczność dbania o czystość i stan techniczny kotła – naturalnie każdy jeden kocioł tego wymaga, aczkolwiek tutaj na kwestie te trzeba mieć wzmożone baczenie. Im bardziej będzie zanieczyszczony kocioł, tym niższa będzie jego wydajność i wyższe koszty utrzymania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się innych rzeczy o tych urządzeniach, zobacz tutaj.
Rodzaje kotłów
Nowoczesne kotły na paliwa stałe są o wiele bardziej funkcjonalne aniżeli te sprzed lat – jest to zresztą zupełnie naturalna rzecz, postęp technologiczny i w tej branży zrobił swoje. Nie ma zatem problemu z tym, aby zakupić np. model z automatycznym podajnikiem paliwa. Jest to bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu jaki trzeba przeznaczyć na załadowanie paliwa. Kotły z podajnikami są co prawda droższe, ale prostsze w obsłudze. W przypadku współcześnie produkowanych modeli nie ma też kłopotu, jeśli chodzi o ich współpracę z innymi urządzeniami grzewczymi – w tym także i tymi, które bazują na energii odnawialnej. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej nie wolno zapominać o jeszcze jednej dość ważkiej kwestii.
Chodzi mianowicie o to, że spalanie drewna, węgla, koksu itp. ma ten minus, że podczas tego procesu powstają efekty uboczne w postaci pyłów i innych odpadów. Chcąc nie chcąc, będziemy musieli uporać się z ich sprzątaniem, zastanówmy się zatem nad tym czy będziemy robić to we własnym zakresie (na to zaś trzeba mieć czas), czy też zlecimy jakiejś firmie. Warto w związku z tym rozważyć zakup kotła z wyższej półki, ale wyposażonego w odpowiednie funkcje, dzięki którym sprzątanie odpadów nie jest zbyt absorbującą czynnością. Obecnie kotły na paliwa stałe dostępne są w wersji żeliwnej oraz stalowej, ponadto możemy wybierać pomiędzy urządzeniami ze spalaniem górnym oraz dolnym. Najwięcej jest na rynku modeli stalowych, które są tańsze niż żeliwne. Jednakże te z żeliwa uchodzą za trwalsze i bardziej wytrzymałe, sporym ich atutem jest bardzo wysoka odporność na korozję, a także to, że awarie łatwiej jest usunąć – serwis często może to zrobić w domu u klienta, w przypadku kotłów stalowych taka opcja raczej w rachubę nie wchodzi. Każdy jednak sam musi zdecydować, co będzie dla niego najbardziej odpowiednie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>