O ławkach metalowych i nie tylko

Wymienić można bardzo wiele miejsc, których nie sposób wyobrazić sobie bez takich elementów małej architektury jakimi są ławki. Są one powszechnie wykorzystywane na potrzeby aranżowania urbanistycznych przestrzeni, ale nie tylko. Historia ławek jest bardzo długa, zaś różnorodność w ich zakresie daje naprawdę ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o zagospodarowywanie niektórych miejsc w ciekawy, interesujący i zarazem funkcjonalny sposób. Każdy, kto staje przed koniecznością wyboru ławek powinien na ich temat wiedzieć kilka rzeczy – i nie ma tu znaczenia czy w rachubę wchodzi klient indywidualny, czy też instytucjonalny. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu.Eco-Market ławki do parku
Zastosowanie ławek
W przestrzeni miejskiej ławki należą do grona najczęściej spotykanych elementów. Znajdują się w parkach, na ulicach, skwerach, placach, a także w nowoczesnych centrach handlowych oraz biurowych. Lista możliwości, jeśli chodzi o ich zastosowanie jest w tym przypadku bardzo długa. Ławki obecne są także w ogrodach – i to nie tylko tych o charakterze publicznym, ale też i w prywatnych. Bez względu na to, gdzie zostają umieszczone, zawsze mają do spełnienia te same funkcje. Przede wszystkim służą one do siedzenia – można na nich odpocząć, gdy zajdzie takowa potrzeba. Każdy zresztą z ławek korzysta. W zależności od miejsca, w którym zostały one zastosowane przybierają rozmaite formy.
Bardzo ważne w tym kontekście jest to, aby jak najlepiej dopasować je do danej aranżacji. Ta zaś może być utrzymana w nowoczesnym, minimalistycznym stylu lub też nawiązująca do bardzo modnych ostatnimi czasy klimatów retro. W zakresie ławek jest generalnie bardzo duży wybór, tak więc można znaleźć takie modele, które doskonale sprawdzą się różnych projektach. Oczywiście kwestie dotyczące zakupu trzeba bardzo dokładnie przemyśleć – tak, aby wybrane ławki we właściwy sposób spełniały swoje zadanie. Jest kilka kryteriów, którymi należy się kierować przy podejmowaniu decyzji zakupowej. To zdecydowanie powinno ułatwić dokonanie ostatecznego wyboru. Więcej informacji o tym znajdziesz tu.
Rodzaje ławek
Jak już było wspomniane powyżej, ławka musi być dopasowana do charakteru miejsca, w którym jest ustawiona. Niemniej jednak jej estetyczne walory to nie wszystko, chociaż bez wątpienia są niezwykle ważne. Nie wolno zapominać i o aspektach stricte praktycznych – w tym zaś kontekście niemałe znaczenie ma to, z czego dana ławka została wykonana. Tutaj jest kilka opcji do wyboru. Wśród nich wymienić należy ławki metalowe drewniane, z tworzyw sztucznych oraz kamienne. Niejednokrotnie jest to, że na potrzeby stworzenia jednej ławki są wykorzystywane różne surowce – bardzo często spotykane w praktyce jest połączenie drewna oraz metalu. Każda z powyżej wymienionych opcji ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Ławki z tworzyw sztucznych dla przykładu są dosyć tanie, ale nie tak trwałe jak chociażby kamienne czy metalowe.
Modele z metalu prezentują się wyjątkowo dekoracyjnie. To właśnie w głównej mierze one są wykorzystywane na potrzeby stylizacji retro (np. te z kutego żelaza). Metal ma do siebie to, że można mu nadawać różnorodne kształty, ale z drugiej strony wymaga systematycznego zabezpieczania przed korozją. Bardzo popularne są ławki drewniane. Drewno pasuje w zasadzie do wszystkiego, jest pod tym względem wyjątkowo uniwersalne. Pięknie komponuje się z otoczeniem i zachwyca swoją naturalnością. Jego minusem jest zaś to, że wymaga systematycznej ochrony przed wilgocią, więc regularne zabiegi takie jak chociażby impregnacja są po prostu nieodzowne. Pozostają jeszcze ławki kamienne – cechuje je wyjątkowa trwałość, z tego zresztą słynie kamień. Wykonana z niego ławka jest bardzo ciekawym elementem aranżacyjnym, lecz jego wadą jest wysoka cena. Ponadto nie wszystkim będzie odpowiadać siedzenie na kamiennej ławce z uwagi na uczucie chłodu jakie wytwarza kamień. Jak więc zatem doskonale widać, trzeba zastanowić się nad różnymi sprawami, by dokonać jak najbardziej trafnego wyboru adekwatnego do konkretnych potrzeb oraz oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>