Podgrzewacz wody – wedle potrzeb i możliwości

Podgrzewacz wody to jedno z najważniejszych urządzeń grzewczych znajdujących się w bardzo wielu domach. Każdy chce mieć zapewniony komfort korzystania z ciepłej wody – w niektórych przypadkach jest to możliwe właśnie dzięki podgrzewaczom. Przy ich wyborze trzeba się kierować się praktycznymi przesłankami, a zatem należy mieć na uwadze potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego. Zakup takiego sprzętu musi być zawsze traktowany indywidualnie – od tego zależy efektywność jego pracy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o podgrzewaczach, koniecznie zajrzyj tutaj.
Modele elektryczne i gazowe
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych urządzeń grzewczych, tak samo i przy zakupie podgrzewacza najlepiej postawić na jakość. To gwarancja wieloletniej, bezpiecznej eksploatacji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli cieszących się uznaniem firm jak chociażby podgrzewacze wody ariston. Na początek trzeba zdecydować o tym w jaki sposób będzie zasilany podgrzewacz. Niekiedy nie ma wyboru – jeżeli gospodarstwo domowe nie jest podłączone do sieci gazowniczej, zainstalowanie podgrzewacza gazowego oczywistych przyczyn nie wchodzi w rachubę. Pozostaje jedynie model elektryczny. Generalnie rzecz biorąc, ogrzewanie elektryczne jest uznawane za najdroższe (a to z uwagi na bardzo wysokie ceny energii elektrycznej), jednakże nie zmienia to faktu, iż podgrzewacze elektryczne już od lat cieszą się bardzo dużą popularnością.
Są one przede wszystkim wygodne w instalacji. Do ich zamontowania nie są potrzebne specjalne uprawnienia. Mogą znajdować się w praktycznie każdym pomieszczeniu. Wyjeżdżając na jakiś czas, wystarczy odłączyć je od kontaktu. Mankamentem takiego rozwiązania jest to, że za przygotowanie ciepłej wody trzeba płacić więcej niż ma to miejsce w przypadku podgrzewaczy gazowych. Urządzenia grzewcze na gaz są na chwilę obecną najbardziej rozpowszechnione, a chęć korzystania z nich bierze się stąd, że póki co gaz jest stosunkowo tani. Dlatego eksploatacja takiego sprzętu nie pociąga za sobą takich wydatków jak przy podgrzewaczach elektrycznych. Jeżeli interesują cię dalsze informacje na ten temat – zajrzyj tutaj.
Modele pojemnościowe i przepływowe
Wybierając podgrzewacz gazowy, trzeba się liczyć z pewnymi niedogodnościami. Pod względem instalacyjnym są to bardzo wymagające urządzenia. Ich przyłączenia do sieci może dokonać tylko fachowiec ze stosownymi uprawnieniami (podobnie jak i odłączenia). Nie ma też opcji, by zamontować podgrzewacz gazowy w dowolnie wybranym pomieszczeniu. Ono również spełniać musi pewne wymogi – chodzi głównie o jego wielkość oraz o to czy znajduje się w nim sprawna wentylacja. W przypadku podgrzewaczy gazowych niemałą rolę odgrywa także właściwa konserwacja. Podział opisywanych tutaj urządzeń obejmuje także swym zakresem modele pojemnościowe oraz przepływowe. W takich wariantach dostępne są zarówno podgrzewacze elektryczne, jak i gazowe. Podgrzewacze pojemnościowe potocznie określa się mianem bojlerów, odznaczają się pokaźniejszymi gabarytami i większą mocą aniżeli podgrzewacze przepływowe.
Najbardziej charakterystyczną ich częścią jest zbiornik, w którym gromadzony jest zapas wody (dzięki specjalnej grzałce jej temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie). Z kolei podgrzewacze przepływowe przygotowują tyle ciepłej wody, ile dokładnie potrzeba w danym momencie – czyli od chwili odkręcenia kranu do jego zakręcenia. Ich wielkim plusem jest to, że pozwalają na bardzo precyzyjne oszacowanie użycia wody, co przekłada się na oszczędniejsze gospodarowanie nią. Podgrzewacze przepływowe są na ogół przeznaczone do obsługiwania pojedynczych punktów poboru wody (co oznacza konieczność zainstalowania odrębnego urządzenia w łazience, a odrębnego w kuchni), aczkolwiek w sprzedaży spotkać można modele wielopunktowe. Podgrzewacze pojemnościowe z racji swoich rozmiarów i mocy są przystosowane do obsługiwania kilku jednocześnie punktów pobierania wody w domu. Co się bardziej opłaca? Trudo powiedzieć – o tym na podstawie konkretnych wyliczeń każdy musi zdecydować indywidualnie, uwzględniając własne możliwości i potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>